Krása lidského těla

 

Jako správný člen své generace si pojem, s kterým si neumím poradit, zadávám do googlu. Nejprve klikám na místa spojená s pojmem krása. Fitness Shop Zdraví Síla Krása v Karviné či Studio Krásy a Zdraví Danuše v Ostravě a další podobné podniky v mém okolí mi vyhledavač s radostí doporučuje. 

 

Mezi nabídkou videí je píseň Krása od Karla Gotta a taky video s názvem Souboj make-upů. Další odkazy mě vedou na stránky o tom, jak zhubnout a jak být krásnější a zdravější a jak si udržet mladistvější vzhled. Začínám přemýšlet o tom, že pojem krása v dnešní době je zřejmě synonymem krásné ženy s hustými, vlnitými, blond vlasy a velkýma modrýma očima a dokonale hladkou tváří s rudými rty. Radši už ani nepřemýšlím nad zbytkem toho dokonalého těla, protože bych ihned litovala uždibování cukroví při dnešním pečení. 

Dávám ještě šanci obrázkům, i když podvědomě očekávám právě fotografie žen, které se podobají ženě výše popsané.  Kupodivu hned první obrázek je citát. „Krása nemá nic společného se vzhledem. Krása je to, jakým jsi člověkem, a jak se díky tobě lidé cítí“. Na další fotografii je indická dívka a u toho popisek, že druhy krásy jsou různé, hned po ní následuje fotografie motýla. Až potom vidím ty modelky.

 

Zkouším ještě hledat pojem krása lidského těla. Kulturistika, kalokagathia a stránky o tom, co je mužská a co ženská krása. A přesto nenacházím to, co hledám. Zajímá mě pojetí krásy ze všech úhlů pohledu. Od ideje krásy u Platóna, estetiky až po názory psychologů. 

Krása lidského těla na mě osobně působí jako odlidštěný pojem. Lidské tělo, jako by bylo odděleno od člověka, se mění a s ním i jeho krása. Tělo působí mrtvě.  Když studenti medicíny jdou na pitevnu a rolují kůži na břiše jako koberec, aby viděli vnitřnosti. Nevím, jestli by řekli, že teď vidí krásu lidského těla. Nebo v kriminálkách. Nikdy po vraždě nechodí ohledat člověka. Jdou ohledat tělo. Možná, že krása člověka pochází opravdu z duše a projevuje se skutky a možná k jeho kráse přispívá i krása jeho těla, o které tak usilovně pečuje. A když umře?  Co se stane s krásou člověka a s krásou lidského těla? Krása člověka asi zůstane ve vzpomínkách lidí, kteří ho znali. Ale krása těla zmizí. Nezůstane. Rozpadne se a uhnije. 

 

Proč nám tedy na kráse těla tak záleží?